Volleyball Results

Latest Results

Elite Eight Championship Results

Thursday, Nov. 2

Class 6A

Huntsville d. McGill-Toolen 22-25, 25-22, 25-20, 25-22

Class 5A

St. Paul's d. Briarwood 26-24, 20-25, 21-25, 25-21, 16-14

Class 4A

Saks d. Jacksonville 8-25, 25-13, 25-16, 25-11

Class 3A

Montgomery Acad. d. Lexington 25-19, 25-14, 25-19

Class 2A

Bayside Acad. d. Addison 25-15, 25-17, 25-14

Class 1A

Kinston d. Gaston 25-11, 25-23, 25-15

Elite Eight Championship Pairings

Thursday, Nov. 2

Class 6A

McGill-Toolen (52-7) vs. Huntsville (67-6), 9 a.m.

Class 3A

Montgomery Acad. (45-8) vs. vs. Lexington (41-11), 10:30 a.m.

Class 5A

St. Paul's (53-5) vs. Briarwood (38-5), noon

Class 2A

Bayside Acad. (51-10) vs. Addison (59-4), 1:30 p.m.

Class 4A

Jacksonville (44-8) vs. Saks (46-9), 3 p.m.

Class 1A

Kinston (38-5) vs. Gaston (42-9), 4:30 p.m.


Wednesday's results

Class 6A

Semifinals

McGill-Toolen d. Pelham, 25-15, 25-14, 25-12

Huntsville d. Hoover, 25-20, 26-24, 25-12

Quarterfinals

McGill-Toolen d. Grissom, 25-22, 26-24, 28-26

Pelham d. Robertsdale, 25-13, 25-17, 25-20

Huntsville d. Baker, 25-17, 25-13, 25-7

Hoover d. Auburn, 25-14, 25-14, 25-22

Class 5A

Semifinals

St. Paul's d. John Carroll Catholic 25-9, 25-11, 25-18

Briarwood d. Hartselle 25-19, 25-17, 25-21

Quarterfinals

St. Paul's d. Scottsboro 25-4, 25-9, 25-12

John Carroll Catholic d. Brewer 28-26, 25-22, 25-23

Hartselle d. Gulf Shores 19-25, 25-19, 25-23, 25-7

Briarwood d. Muscle Shoals 25-22, 27-25, 25-17

Class 4A

Semifinals

Jacksonville d. Wilson 22-25, 25-22, 25-8, 27-25

Saks d. Deshler 25-22, 19-25, 25-14, 20-25, 15-9

Quarterfinals

Wilson d. Andalusia 26-24, 26-24, 25-16

Jacksonville d. Trinity 25-21, 25-17, 25-20

Deshler d. St. James 25-16, 25-15, 25-10

Saks d. Alabama Chr. 23-25, 27-29, 25-21, 25-15, 15-11

Class 3A

Semifinals

Montgomery Acad. d. Geraldine 25-21, 25-22, 23-25, 25-20

Lexington d. Danville 25-17, 25-16, 22-25, 25-19

Quarterfinals

Montgomery Acad. d. Colbert Heights 25-13, 25-18, 25-19

Geraldine d. Mobile Chr. 25-14, 14-25, 25-21, 25-21

Danville d. Clarke Co. 25-23, 25-8, 25-20

Lexington d. Indian Springs 25-17, 25-19, 25-19

Class 2A

Semifinals

Bayside Acad. d. Pleasant Valley 25-14, 25-9, 25-9

Addison d. Holy Spirit 24-26, 25-13, 20-25, 25-21, 15-11

Quarterfinals

Bayside Acad. d. Sand Rock 25-11, 25-16, 25-15

Pleasant Valley d. Horseshoe Bend 25-13, 25-11, 25-8

Addison d. Woodland 25-7, 25-6, 25-17

Holy Spirit d. Catholic-Huntsville 25-22, 22-25, 26-24, 25-16

Class 1A

Semifinals

Kinston d. Donoho 25-17, 25-21, 25-19

Gaston d. Athens Bible 26-24, 22-25, 25-14, 13-25, 15-12

Quarterfinals

Kinston d. Spring Garden 25-14, 25-11, 25-16

Donoho d. Parrish 25-12, 25-16, 25-14

Athens Bible d. Providence Chr. 25-21, 25-23, 25-21

Gaston d. Isabella, 25-11, 25-7, 25-17

 


Volleyball News

Latest News

AISA crowns champs

Class 2A Cottage Hill downed Faith Academy 25-19, 16-25, 25-13 to earn the title while Clarke Prep beat Sumter Academy 25-14, 25-15 to win Class 1A.


Looking ahead to Elite Eight

No team has won more state titles that McGill-Toolen with 19 championships in AHSAA volleyball competition.

Winning No. 20 will be tougher this season than the past several years for the Dirty Dozen. They'll face either Grissom or Vestavia Hills in the Elite Eight first round with Pelham probably waiting in the semifinal match.

Top-ranked Huntsville should face McGill in the final.

Our picks for the Elite Eight

Class 6A winner: McGill-Toolen

Tall, talented and senior-laden, McGill thrives at the E8. Huntsville has won four straight Class 5A titles and is ranked No. 1 in the Alabama Prep Sports Super 25, but there's just something about the Dirty Dozen during this time of the season.

Regardless of the winner, the Super 4 of Huntsville, McGill, Grissom and Pelham should provide interesting play.

Dark horse: Pelham

 

Class 5A winner: Briarwood

No. 5 Briarwood and No. 7 St. Paul's should meet in a great final. St. Paul's has one of the best hitters in the state with Morgan Johns, but the Lions can run in a host of front line players and don't really have a bad rotation.

Dark horse: Hartselle

 

Class 4A winner: Deshler

No. 12 Deshler has outstanding talent and a coach -- Jana Killen with four straight basketball titles -- who knows how to win.

The Tigers should face Jacksonville in the final, but may see old foe Wilson once again.

Dark horse: Wilson

 

Class 3A winner: Montgomery Acad.

The No. 17-ranked Eagles have a great player in Amelia McCall -- she was recently named Homecoming Queen -- and have played the toughest Class 3A schedule in the state.

Look for a re-match of last year's final against Danville.

Dark horse: Geraldine

 

Class 2A winner: Bayside Acad.

The Admirals have won 14 state titles -- 11 under current coach Ann Schilling -- and the past four straight class titles. No. 8 Bayside and No. 14 Addison should be one of the best finals Thursday.

Dark horse: Holy Spirit

 

Class 1A winner: Kinston

Coach Janie Wiggins was very disappointed in Kinston's showing last year, but should be pleased with this year's E8.

Look for a Kinston-Gaston final.

Dark horse: Donoho